mjeksia popullore. Powered by Blogger.
RSS

FARA E ZEZE (NIGELLA SATIVA)ILAC PER CDO SEMUNDJE

Fara e Zeze permban vaj acidik te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon pozitivisht mbi metabolizmen e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjine.
Fara permban perafersisht 38% karbohidrate, 35% vajra te ndryshem, 21% albumin dhe pjesa tjeter perbehet prej me shume se njeqind substanca te ndryshme. Per t’u permendur jane: vajrat acidike te pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet.
Vecorite e vajrave acidik te pangopur:
 • Ndihmojne metabolizmen e trupit
 • Nevojiten ne rritjen,zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
 • Ndihmojne ne zhvillimin e hormoneve dhe ne formimin e nje sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtes te shendetshem.
 • Pengojne shtimin e substancave qe dergojne sinjale alergjike
 • Ndalojne qelizat mbrojtese (imunitare) te punojne me shume se c’duhet.
 • Kolesterolin ne gjak e kthejne ne nivelet normale
 • Pengojne bllokimin e damareve duke rregulluar strukturen e tyre dhe njekohesisht shpejtesin e qarkullimit te gjakut
 • Ulin tensjonin dhe reduktojne rrezikun e ashpersimit te damareve dhe infraktit ne zemer
 • Ndihmojne ne permiresimin e shpejt te plageve
 • Trupi i njeriut nuk i prodhon kete vajra dhe eshte i detyruar t’i marre nga jasht, 1gr. Vaji i Fares se Zeze eshte i mjaftueshem per nevojat ditore.
Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojne rruget e frymarjes, lehtesojne kollitjen, pengojne qelbezimin dhe ndalojne dhimbjen. Nese perdoren rregullisht ulin sheqerin ne gjak. Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajne rol ne prodhimin e enzimave dhe forcojne sistemin mbrojtes. Acidi Folik rredukton rrezikun e tensjonit dhe semundjeve te zemres, gjithashtu eshte i nevojshem ne rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A,E,C dhe Beta-Karetin forcojne sistemin mbrojtes te trupit.
Pervec efektit qe jep Fara e Zeze ne sistemin imunitare,metabolizmen dhe zhvillimin e hormoneve, njekohesisht pastron trupin nga substancat e demshme te quajtura Toxin, perforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon ne funksjonin e zorreve dhe rrit shkelqimin e flokeve dhe lekures. Ul tensjonin dhe temperaturen dhe kryen funksjonin e antibiotikeve. Eshte mjaft efektif ndaj semundjeve alergjike si Asthma dhe alergjia ndaj polenave. Per efektin qe ka ne sistemin imunitare eshte i keshillushem perdorimi ne semundjet si AIDS-si, kanceri etj.
Me gjith keto te mira qe permban Fara e Zeze eshte veshtire te qendroje jashte vemendjes se botes perendimore. Vitet e fundit ne Europe dhe SHBA verehet te kete kerkese per kete fare, ne farmacite gjermane Fara e Zeze tashme eshte e pranishme ne formen e saj origjinale si fare, vaj ose tablete.Duke parë pyetjet e shumta rreth mënyres së përdorimit të Farës së Zezë, falënderojme Aishen për kometin e saj të detajuar tek artikulli ‘Fara e Zeze, Ilaç i çdo semundje’ dhe vendosëm që komentit të saj t’i japim një hapësirë të veçantë duke e bërë artikull më vetë. Faleminderit Aisha!
Doza normale është:
a) Per të rritur: Një lugë caji në mënjgjes dhe një në mbrëmje ose 2-3 kapsula në ditë.
b) Për fëmijë (nën 8 vjeç): Gjysma e sasisë së lartëpërmendur.
Përdorimi për sëmundje specifike:
Nigella Sativa1. Dhimbje koke ose migrena: marrja e dozes orale dhe aplikim në ball ose ne pjesen me dhimbje. Të largohet nga ngrenia e tepërt e ëmbëlsirave.
2. Semundjet reumatizmale : Marrja e dozes orale ditore dhe aplikim në pjesët me dhembje dy herë ne dite për reth tre muaj.
3. Diabeti: ;Marrja e dozes ditore orale dhe një gotë caji ‘santonica’ të zier.
4. Imuniteti i fëmijeve: Marrja e dozës orale ditore për tre muaj.
5. Çlirim për sëmundjet e hundës : Tri luge caji çdo dite për një javë si dhe masazh për pjesët e sëmura.
6. Ulja e kolesterolit në gjak: Marrja e dozës orale ditore dhe largimi nga ngrenia e yndyrnave (për efekt të uljes së peshes).
7.Contusions dhe propodiplegia: Marrja e dozës orale ditore dhe masazh i pjeses se dëmtuar për pesëmbëdhjetë minuta dy herë në ditë.
8. Stomaku dhe ulcera: Marrja e dozes orale ditore, kufizimi i të ngrenit të ëmbëlsirave dhe frutave agrume. Këshillohet testimi i hormoneve tiroide dhe masazh i jashtëm dhe ngrenia e sheges bashkë me lekuren e saj te brendeshme.
9. Në raste ftohjeje, marrje fryme, kollë: Më një gotë uji me caj dhe sheqer hidhet një lugë kafe vaj Fare të Zezë dhe pihet para se të biesh në gjume dhe vendoset dhe një kompresë e ngrohtë në kraharor; qetesohesh menjëherë. (Pika nëntë vjen nga ajo që unë kam praktikuar dhe kam pasur rezulate shumë të mira)
10. Për kurimin e infeksioneve të zemrës dhe ngushtimin e venave: Pihet vazhdimisht vaji me çfardo pije të nxehtë. Kjo ndihmon në shkrirjen e yndyrnave, zgjerimin e damareve dhe arterieve.
11. Për sëmundjet e lekurës dhe lebrozës: Lyhet vendi i prekur nga sëmundja me ‘uthull molle’ dhe më pas lyhet me vaj Fare të Zezë për 15 ditë.
12. Për kurimin e rasteve të dobesisë seksuale:
 • 200 gr korërr Fare të Zezë të shtypur (pluhur)
 • 50 gr vaj ulliri
 • 100 gr dylli të shtypur (dyll peme mashkull)
 • 50 gr vaj Fare të Zezë
 • 50gr vaj xhirxhiri (sallate arabe, në anglisht rocket ose eatercress)
 • 200gr mjalte i pastër
Përzihen mirë dhe përdoret një lugë kafeje pas çdo vakti. Të kthen aktivitetin edhe nëse je në moshë të thyer.

1 Per kurimin e infeksioneve te zemres dhe ngushtimin e venave.
Pihet vazhdimisht vaji me cfardo pije te nxehte.Kjo ndihmon ne shkrirjen e yndyrnave ,zgjerimin e damareve dhe arterieve.
2 Per semundjet e lekures dhe lebrozes.
Lyhet vendi i prekur nga semundja me uthull molle dhe me pas lyhet me vaj Habe seuda per 15 dite.
3 Per kurimin e rasteve te dobesis seksuale:
Shtypen 200gr Fare habetu-seuda perzihet mire me 50gr vaj ulliri pastaj shtohet 100gr dylli shtypur(dyll peme mashkull)plus 50gr vaj Habetu seuda plus 50gr vaj xhirxhiri (sallate arabe ne anglisht rocket ose eatercress)plus 200gr mjalte i paster pasi perzihen mire perdoret nje luge kafe pas cdo.Te kthen aktivitetin edhe nese je ne moshe te thyer


    • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • RSS

SHPERNDAJ

PERMBAJTJA