mjeksia popullore. Powered by Blogger.
RSS

Uthulla e molles : dhe shume te mirat per shendetin tend
Uthulla e molles ajo natyralja pra eshte me te vertete nje ushqim dhe ilac I mrekullueshem  I pasur me vitamina e minerale si magnezi ,fosfori,dhe vitamina b12


Benefitet e uthulles se molles ; ja nje liste me te mirat qe vijne prej saje

1- duke qene se eshte nje antioksidant kundershton procesin e plakjes
2-forcon sistemin imunitar
3-permirson tretjen
4-ndihmon ne mbajten e shendeteshme dhe pastrimin e zorreve
5-shton rezistencen fizike te trupit
6-ripristinon metabolizmin duke faforizuar humbjen e peshes
7-alkalizon organizmin
8-ka nje potencial te fuqishem anti tumorial
9-redukton infeksionet ne gjoks per femrat dhe ato te fytit
10-parandalon gurët e fshikëzës dhe traktit urinar për tu formuar
11-eshte nje ilac I mire kundra paraziteve
12-largon toksinat nga trupi jone
13-lufton alergjite ne qeniet njerezore dhe kafshet
14-kontrollon dhe ul nivelin e sheqerit ne gjak pra vlen ne menyre te vecante dhe per diabetiket

ne momentin e blerjes sigurohuni qe uthulla e molles te jete e pa perpunuar dhe e trajtuar ose distiluar pasi kjo do te sillte mos funnksionimin dhe trajtimin fizik ne trupin tone ,pasi humbet vleren dhe efektet qe ajo ka ne rast te kundert ,kush deshiron mund ta pergatise ate ne kushtet e shtepise ne menyre shume te thjeshte  ja se si

uthulla e molles  ka nje pergatitje shume te thjeshte qe lejon rikuperimin e mbetjeve qe jane per tu hedhur,
  Pra jane te mjaftueshme 2kg copa ose mbetje nga mollet e konsumuara perfshi dhe lekuren
per ta pergatitur kete uthull si per gatim ashtu edhe si ilac per ne
merret nje ene qelqi me kapak ,ne fundt te enes hedhim copezat e molles (fara ,lekura copa )me pas e mbulojme me uje te ftohte ,pasi e mbyllim duhet lene ne temperature ambienti ,temperatura  ideale do ishte ajo e 25 gradeve ,celcius .Kontrolloni enen tuaj pas disa ditesh do te shikoni qe ne krye te saje do te jete formuar shkume ,e cila duhet hequr .
  - Uthulla do te jete gati vetem kur ajo do te cliroje aromen karakteristike te saje

per humbjen e peshes ben shume mire sepse aceleron organizmin dhe djeg kalorite (,keshilloht pra)
merrni dy luge kafeje hidhini ne nje gote uje dhe mund ta pini para cdo ngrenie

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

SHPERNDAJ

PERMBAJTJA